Onko sinulla lapsia, lapsenlapsia, kummilapsia, ystävien tai sukulaisten lapsia?
Monet ovat huolissaan uuden sukupolven kristillisestä kasvatuksesta. Miten välittää sukupolvia kantanut kristillinen usko uudelle sukupolville?
Hyviä ohjeita rukoukseen 1500-luvulta
Martti Luther antoi aamun aloitukseksi seuraavanlaisia ohjeita:
- Aamulla noustessasi siunaa itsesi ristinmerkillä ja sano: ”Isän Jumalan ja Pojan ja Pyhän Hengen haltuun. Aamen.”
- Rukoile polvillasi tai seisaaltasi uskontunnustus ja Isä meidän -rukous.
- Voit rukoilla tämän lisäksi näin: ”Minä kiitän sinua, taivaallinen Isäni, rakkaan Poikasi Jeesuksen Kristuksen kautta, että olet viime yönä varjellut minut kaikesta vahingosta ja vaarasta. Pyydän sinua: varjele minua myös alkavana päivänä synnistä ja kaikesta pahasta, että tekoni ja koko elämäni olisivat mielesi mukaiset. Minä annan itseni, ruumiini, sieluni ja kaikkeni, sinun käsiisi. Pyhä enkelisi olkoon minun kanssani, ettei paha vihollinen saisi minussa mitään valtaa. Aamen.”
- Voit laulaa virren.
- Mene iloisin mielin töihisi.
Luther kirjoitti katekismukseen myös mallin iltarukouksesta:
Uusi kirja lasten opettamiseen
Minulle lapsena oli tärkeää lukea Ikuisia kertomuksia -kirjasarjaa. Monet sen kuvat ja tekstit ovat vieläkin mielessäni. Olen kiitollinen kerrostalomme pommisuojassa pidetystä pyhäkoulusta ja sen pitäjistä. Pyhäkoulun opettajat ansaitsevat arvostuksemme!
Nyt vanhemmille, isovanhemmille ja kummeille julkaistiin hyvä kirja lasten kristilliseen kasvatukseen: 101 aarretta Raamatusta, jotka jokaisen lapsen pitäisi kuulla (kirjoittaja Connie Palm).
Raamatun punainen lanka kirkkaaksi
Tämä lastenraamattu alkaa koko kulttuurimme ymmärtämisen kannalta tärkeiden tapahtumien kuvauksella. Lapsi ymmärtää maailmaa kuullessaan luomisesta, paratiisista, syntiinlankeemuksesta, Kainista ja Aabelista, Metuselahista ja ystävyydestä Jumalan kanssa, Nooasta ja vedenpaisumuksesta, Jumalan lupauksista ja Aabrahamista.
Näiden alkukertomusten jälkeen on koottu mielenkiintoisia Vanhan testamentin kertomuksia ja lopulta päädytään Jeesukseen ja Apostolien tekojen tapahtumiin. Viimeisenä on katsaus tulevaisuuteen; uuteen taivaaseen ja maahan.
Kirjan kertomukset ovat taitettu yhdelle aukeamalle ja ne on helppo lukea vaikka lapsi sylissä kuvia katsellen. Koeluin ääneen pari tekstiä ja yhteen kertomukseen meni pari-kolme minuuttia.
Kiitos Kustannus Oy Uusi Tielle tämän tärkeän kirjan julkaisusta.
Kirja ”101 aarretta Raamatusta” löytyy hyvin varustetuista kirjakaupoista. Voit myös ottaa yhteyttä Uuden Tien tilauspalveluun soittamalla 044 4477 827 tai mieluummin sähköpostilla tilauspalvelu@uusitie.com. Kirjan hinta on 14,90 euroa sekä postituskulu. Maailmanhistorian tärkeimmän kertomuksen esittäminen lapsille ei ole hinnasta kiinni! Jos kerrot, että tilaat tämän kirjan Mika Tuovisen suosituksesta, Uusi Tie lupasi lähettää kirjan ilman postikulua!
Jeesus sanoi: Antakaa lasten tulla minun tyköni (Mark. 10:14).