Tänään tulee 200 vuotta Carl Olof Roseniuksen (3.2.1816-24.2.1868) syntymästä. Rosenius oli herätyssaarnaaja ja tuottelias kirjoittaja. Hänen teoksiaan on julkaistu yli kolme miljoonaa kappaletta, suomeksikin pieniä ja suuria teoksia puolisen sataa. Rosenius tunnetaan Suomessa lähinnä kirjoistaan.
Ruotsalainen kirkkohistorioitsija Hjalmar Holmqvist väitti viime vuosisadan alussa, ettei uskonpuhdistuksen jälkeen kukaan toinen ruotsalainen ole vaikuttanut niin laajalti ja syvästi Ruotsin kansan hengelliseen elämään kuin Rosenius.
Roseniuksen kirjoja ovat muun muassa Isä meidän rukouksen selitys ja tutkistelu, Elämän leipää – Tutkisteluja vuoden joka päivälle, Vanhurskaana Jeesuksessa, Tie rauhaan sekä Kristus, meidän elämämme. Aapeli Saarisalo on kirjoittanut kirjan Rosenius – evankelisen uskon mies.
Viisikielinen laulukirjasta löytyy Roseniuksen runo Tule luokse Jeesuksesi, johon Jarmo Sormunen on tehnyt sävelen (Viisikielisen laulu 93).
Ensimmäinen säkeistö kertoo olennaisen Roseniuksen teologiasta, jossa korostuu pelastuksen sanoma Jeesuksen ansaitsemana, jonka jokainen saa omistaa uskon kautta omakseen ilman suuria hengellisiä kokemuksia Jeesuksen veren perusteella.
”Tule luokse Jeesuksesi,
tule aivan sellaisnaan.
Ilman rahaa, ilman hintaa
kaikki sulle annetaan.
Verelläänhän sydämesi
tahtoo pestä puhdistaa.
Isän eteen saastatonna
voidakseen sut asettaa.”
Silloin tällöin tartun Roseniuksen kirjoihin. Ne ovat olleet lähteitä, joista ei tarvitse janoisena palata takaisin.
*Mitä Rosenius on merkinnyt sinulle? Kirjoita kommentti.